Razem 0 PLN
Koszyk
»

Mini-poradnik używania żeliwnych garnków i patelni z powłoką nieprzywierającą

Żeliwne naczynia francuskich marek Le Creuset i Staub - czyli powlekane nieprzywierającymi, porcelanowymi emaliami patelnie, garnki, brytfanny i woki - to jedne z najprostszych w obsłudze naczyń na świecie. Są genialnie trwałe, posłużą, często, przez całe życie. Można ich używać na wszelkiego typu kuchenkach, w tym i na indukcji oraz w piekarniku. W jednym garnku można gotować, dusić, zapiekać, piec i – na upartego – smażyć. O serwowaniu na stół nie wspomnę, bo to wręcz naturalny odruch, żeby tak piękne garnki na stole postawić. Można się wtedy przez czas trwania ciepłej kolacji, czy obiadu cieszyć ich wyjątkowym urokiem.

Żeliwno myje się wyśmienicie prosto, bo, jeśli nawet coś przywrze do naczyń, czy za mocno skarmelizuje się na dnie, wystarczy namoczyć garnek, czy patelnię i po kilku minutach umyć.

Niemniej, żeby żeliwne patelnie, brytfanny, garnki i woki służyły całymi dekadami, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

Rozmiar palnika

Warto pamiętać, by dno garnka, patelni, czy woka dopasować do rozmiaru palnika. Żeliwo nagrzewa się bardzo szybko, więc nie ma potrzeby zbędnego nagrzewania go z boku.

Żeliwne garnki, patelnie z żeliwa, woki i brytfanny z tego wyjątkowego materiału rozgrzewają się powoli. Proponuję stosować maksymalnie 75% mocy palnika. W czasie smażenia, duszenia, gotowania, pieczenia i podpiekania, gdy naczynie jest już doskonale rozgrzane, można zmniejszyć moc palnika bądź temperaturę piekarnika.

Nie wolno używać funkcji Boost

 Żeliwo trzeba nagrzewać stopniowo, stąd nie zaleca się używania palnika typu Boost, gdyż za szybko rozprężające się żeliwne naczynie może ulec uszkodzeniu. Wtedy producent, niestety, nie uzna gwarancji.

Szok termiczny

Żeliwo stygnie bardzo powoli. Rozgrzanych naczyń nie wolno zalewać zimną wodą, czyli poddawać ich tzw. szokowi termicznemu. Żeliwo może popękać.

To samo zastrzeżenie tyczy się wlewania zimnych płynów do rozgrzanego naczynia. Jeśli podlewamy pieczeń, czy do duszącego się mięsa dodajemy bulion, płyny muszą mieć temperaturę pokojową.

Drewniane lub syntetyczne utensylia

Żeby porcelanowa, nieprzywierająca emalia służyła przez wiele lat, warto używać w czasie gotowania w żeliwnych naczyniach drewnianych bądź syntetycznych utensyliów. Stal nie uszkodzi ceramicznej emalii, ale może ją zmatowić.

Mycie, nade wszystko, ręczne

Choć najsłynniejsi producenci francuskiego żeliwa, marki Le Creuset i Staub, pozwalają myć swoje produkty w zmywarce, zalecam jednak mycie ręczne, które trwa zaledwie moment. Zmywarka może z czasem zmatowić emaliowane powłoki naczyń.

Konserwacja olejem jadalnym

By naczynia z kolorowego żeliwa zachowały przez lata właściwości nieprzywierające, warto, od czasu do czasu, przetrzeć je wewnątrz papierowym ręcznikiem nasączonym olejem jadalnym.

 

Jak widać, żeliwne naczynia z porcelanową, nieprzywierającą emalią są zupełnie niewymagające. Trzymanie się kilku prostych zasad to bardzo niewielki koszt w stosunku do tego, co żeliwo oferuje.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

www.zeliwnenaczynia.pl

Zdjęcia: Staub

Autor: Krystian Wawrzyczek
zeliwnenaczynia.pl - szwedzkie garnki, brytfanna żeliwna, patelnie le creuset