Jak prawidłowo sezonować żeliwne naczynia: szczegółowa instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo sezonować żeliwne naczynia: szczegółowa instrukcja krok po kroku

Żeliwne naczynia cieszą się ogromną popularnością wśród kucharzy na całym świecie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Są trwałe, doskonale przewodzą ciepło i mogą służyć przez dziesięciolecia, a nawet dłużej, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Kluczowym elementem ich pielęgnacji jest proces sezonowania, który nadaje naczyniom naturalną powłokę non-stick, chroni przed korozją i poprawia smak przygotowywanych potraw. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja krok po kroku, jak prawidłowo sezonować żeliwne naczynia, aby służyły przez wiele lat.

Krok 1: Przygotowanie naczyń

Przed przystąpieniem do sezonowania, nowe żeliwne naczynia wymagają dokładnego umycia, aby usunąć wszelkie pozostałości fabryczne oraz ochronne powłoki woskowe, które mogą znajdować się na ich powierzchni. Wykonaj następujące czynności:

 1. Umyj naczynie: Użyj ciepłej wody i delikatnego detergentu do naczyń, aby dokładnie umyć żeliwne naczynie. Możesz użyć szczotki lub gąbki do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń.

 2. Wysusz naczynie: Po umyciu, dokładnie wysusz naczynie ręcznikiem papierowym lub bawełnianą ściereczką. Aby upewnić się, że naczynie jest całkowicie suche, umieść je na kilka minut w nagrzanym do 100°C piekarniku.

Krok 2: Nakładanie oleju

Sezonowanie polega na nałożeniu cienkiej warstwy oleju na powierzchnię naczynia i wypaleniu jej w wysokiej temperaturze, co powoduje polimeryzację oleju, tworząc trwałą, ochronną powłokę. Oto jak to zrobić:

 1. Wybór oleju: Najlepsze do sezonowania są oleje o wysokiej temperaturze dymienia, takie jak olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy lub olej z pestek winogron.

 2. Nanieś cienką warstwę oleju: Wylej niewielką ilość oleju na naczynie i rozprowadź go równomiernie po całej powierzchni, używając czystej ściereczki lub papierowego ręcznika. Pamiętaj, aby nałożyć tylko cienką warstwę – nadmiar oleju może spowodować lepką, nierówną powłokę.

 3. Usuń nadmiar oleju: Po rozprowadzeniu oleju, dokładnie wytrzyj naczynie czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym, aby usunąć wszelki nadmiar oleju.

Krok 3: Wypalanie powłoki

Teraz przyszedł czas na wypalanie powłoki olejowej w piekarniku, co zapewni trwałość powłoki.

 1. Rozgrzej piekarnik: Ustaw piekarnik na 200-250°C (temperatura może się różnić w zależności od rodzaju oleju, którego używasz). Upewnij się, że piekarnik jest w pełni nagrzany przed umieszczeniem w nim naczynia.

 2. Umieść naczynie w piekarniku: Umieść naczynie do góry dnem na środkowej półce piekarnika. Na dolnej półce umieść blachę do pieczenia wyłożoną folią aluminiową, aby złapać ewentualne krople oleju.

 3. Wypal powłokę: Pozwól naczyniu piec się przez co najmniej 1 godzinę. Podczas tego procesu olej polimeryzuje, tworząc gładką, twardą powłokę.

 4. Schłodzenie: Po godzinie wyłącz piekarnik i pozostaw naczynie wewnątrz do całkowitego ostygnięcia. Ten powolny proces chłodzenia pozwala na lepsze utwardzenie powłoki.

Krok 4: Powtórzenie procesu

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, sezonowanie warto powtórzyć kilka razy, zwłaszcza przy nowych naczyniach. Powtórz kroki 2 i 3 jeszcze dwa lub trzy razy, aby zbudować mocną, trwałą powłokę.

Krok 5: Regularna konserwacja

Sezonowanie to proces, który nie kończy się na jednorazowym wykonaniu. Aby naczynie zachowało swoje właściwości, konieczna jest regularna konserwacja:

 1. Mycie: Po każdym użyciu myj naczynie ciepłą wodą. Unikaj używania detergentów, które mogą usunąć powłokę. Jeśli na naczyniu pojawią się trudne do usunięcia resztki jedzenia, możesz użyć szczotki do naczyń lub soli jako delikatnego środka ściernego.

 2. Suszenie: Zawsze dokładnie wysusz naczynie po umyciu, najlepiej podgrzewając je przez kilka minut na kuchence lub w piekarniku.

 3. Olejowanie: Po każdym myciu, nałóż cienką warstwę oleju na naczynie, aby utrzymać jego powierzchnię w dobrym stanie.

Korzyści z dobrze przeprowadzonego sezonowania

Prawidłowo sezonowane żeliwne naczynie oferuje szereg korzyści:

 1. Powłoka non-stick: Naturalna powłoka non-stick sprawia, że gotowanie i smażenie stają się łatwiejsze, a potrawy nie przywierają do powierzchni naczynia.

 2. Ochrona przed rdzą: Warstwa oleju tworzy barierę ochronną, która zapobiega korozji.

 3. Poprawa smaku: Żeliwne naczynia są znane z tego, że z biegiem czasu poprawiają smak potraw, zwłaszcza przy regularnym sezonowaniu.

 4. Trwałość: Żeliwne naczynia są niezwykle trwałe i mogą służyć przez całe życie, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Podsumowanie

Sezonowanie żeliwnych naczyń to kluczowy krok, który zapewnia ich długowieczność i poprawia jakość przygotowywanych potraw. Choć proces ten wymaga nieco czasu i wysiłku, korzyści są tego warte. Pamiętaj, aby regularnie dbać o swoje żeliwne naczynia, a będą one służyć przez wiele lat, stając się niezastąpionym elementem Twojej kuchni.

Kategorie artykułów